Newsletter

Терапевтски разладувачки гел со ѓаволска канџа - 200 мл

При болки и отоци на воспалени зглобови! Со докажан ефект!
SKU: 50102
Manufacturer: Ferdinand Emerchaimer
2,190 din

Состав: екстракт од ѓаволски нокт, алое вера, камфор, масло од нане т дяволски нокът, алое вера, камфор, масло от нане, ментол, пантенол, глицерин.

Eimermacher го препорачува за: болки и отоци на воспалени зглобови (за подобра подвижност), кај хронични заболувања како артритис, артроза, реума.

Дејство: Ѓаволскиот нокт содржи многубројни биолошко активни компоненти како што се гликозиди и стероли. Најважниот од нив е харпагозид со моќно антивоспалително и смирувачко дејство. Истражувањата покажуваат дека харпагозидот го потиснува дејството на ензимот кој што е одговорен за воспалението на рскавичните ткива. Како резултат на тоа се намалуваат болките и отоците на воспалените зглобови и се олеснува нивната подвижност. Во комбинација со моќното разладувачко дејство на маслото од нане и ментол, гелот брзо ги намалува болките и отоците во зглобовите. Алое верата, пантенолот и глицеринот имаат хидратантно, омекнувачко и потхранувачко дејство на кожата.

Дополнително дејство: Криотерапија

И покрај тоа што криотерапијата (техника со разладување) се употребува уште од дамнешни времиња, таа се уште се користи како една од најефикасните техники за ефикасно лечење на болки до ден денес. Разладувањето може да ја намали острата и хронична болка, како и да помогне при намалување на отоци и воспаленија.

Начин на употреба: по потреба се нанесува тенок слој врз чиста кожа на проблематичните зони, 2-3 пати на ден со нежни масажни движења. Гелот брзо се впива и не лепи на кожата.

Бодови: 7.88