Newsletter

Терапевтски мевлем "Чудо" - 50 мл

Идеален при изгореници, ранички и иритации!
SKU: 50104
Manufacturer: Ferdinand Emerchaimer
1,530 din

Состав: пантенол, цинк оксид, алантоин, глицерин. Не содржи парабени.

Eimermacher го препорачува при: дерматити (иритирана кожа); површински изгореници; воспаленија по изложување на сонце, регенерирање на кожата кај рани кои бавно заздравуваат, гребнатинки и модринки кај децата, рагади (оштетени брадавици) предизвикани од доење и сл.

Дејство: Иновативна формула со пријатен нежен мирис на ванила формира заштитен филм на кожата, кој што ги заштитува раничките на кожата од штетните влијанија на надворешната средина. Големата концентрација на пантенол во балсамот во контакт со кожата, се метаболизира во клетките на кожата во пантентонска киселина (витамин B5) која што е особено важна за регенерацијата на кожата. Во организмот активен облик на пантонтенската киселина е коензимот А кој има клучна улога за одржување на нормалната функција на епителот и е важен за на кожата, ноктите и косата.

Дополнително дејство: цинк оксидот има антисептично дејство, а алантоинот и глицерино ја хидратираат, омекнуваат и ја потхрануваат кожата.

Начин на употреба: По потреба се нанесува тенок слој врз чиста кожа во проблематичните зони со лесни масажни движења. Наменет е за секојдневна употреба.

Бодови: 5.5