Newsletter

Терапевтски загревачки гел балсам со ѓаволска канџа - 200 мл

При болки во зглобовите, грбот и половината! Со докажан ефект!
SKU: 50101
Manufacturer: Ferdinand Emerchaimer
2,190 din

Состав: екстракт од ѓаволски нокт, масло од рузмарин, камфор, екстракт од невен, екстракт од коприва, масло од каранфил, екстракт од чили, алантоин, сончогледово масло, глицерин. Не содржи парабени.

Eimermacher го препорачува за: болки во зглобовите, коските и мускулите, болки во грбот и половината, хронични заболувања како артритис, артроза, реума и др.

Дејство: Истражувањата покажуваат дека ѓаволскиот нокт е со моќно антивоспалително и смирувачко дејство и го потиснува дејството на ензимот одговорен за воспаленијата на рскавичните ткива. Интензивното и долготрајното чувство на топлина се заснова на специјалните растителни екстракти и етерични масла (ектракт од коприва, чили и масло од каранфил) кои длабоко навлегуваат во кожата. Како резултат на тоа гел-балсамот брзо ја намалува болката на местата каде што се нанесува, ги олабавува и релаксира мускулите и зглобовите и ја забрзува циркулацијата. Екстрактот од невен, алантоин и глицерин имаат хидратантно, омекнувачко и потхранувачко дејство на кожата.

Дополнително дејство: Термотерапија

И покрај тоа што термотерапијата (техника со загревање) се употребува уште од дамнешни времиња, таа се уште се користи како една од најефикасните техники за ефикасно лечење на болки до ден денес. Целта на загревањето е да се смири и намали болката со помош на техники кои имаат минимални споредни ефекти.

Начин на употреба: по потреба се нанесува тенок слој врз чиста кожа на проблематичните зони, 2-3 пати на ден со нежни масажни движења. Има моќно загревачко дејство!

Бодови:7.88