Newsletter

Витамин А - 180 капсули

За здрави очи и кожа!
SKU: 30497
Manufacturer: Sanct Bernhard
2,910 din

Состав на една капсула: 800μg витамин А во форма на ретинил палмитат.

Потпомага при: проблеми со очите, катаракта, конјунктивитис, разни кожни болести.

Дејство: Витаминот А е првиот откриен витамин, па затоа е именуван со првата буква од латиницата. Тој е особено важен за одржување на добар вид, за добрата состојба на коските, кожата, косата, забите и непцата. Без доволно витамин А, организмот е посклон кон инфекции. Ноќното слепило е прв сигнал за недостаток на овој витамин, а поголем дефицит може да предизвика и слепило. Тој е од суштинско значење за правилно функционирање на ретината и го намалува ризикот од макуларни дегенерации на очите. Овој витамин е еден од најмоќните антиоксиданси, кој ги заштитува клетките од штетното дејство на слободните радикали. Ја заштитува кожата од штетните сончеви зраци. Постојат научни истражувања дека витаминот А може да го намали ризикот од појава на рак, срцев и мозочен удар.

Начин на употреба: 1 капсула дневно со вода.

Бодови: 10.46

Customers who bought this item also bought

Супер Бамбусови Чорапи ACTIVE THERAPY спорт бели

Со Алое Вера! Комфор, тонус и подобра циркулација! Со заштитниот знак на Green Master! Величина: 39-42 Боја: бели
300 din

Супер Бамбусови Чорапи ACTIVE THERAPY спорт црни

Со Алое Вера! Комфор, тонус и подобра циркулација! Со заштитниот знак на Green Master! Величина: 39-42 Боја: црна
300 din

Турмалински маска за очи

Моментален ефект! Брзи резултати! Гарантиран квалитет!
1,530 din