Newsletter

Алое Вера Сок со брусница 946 ml

Органски сок од Алое Вера (99,7% Aloe Vera Barbadensis Miller) со додаток брусница за пријатен вкус!
SKU: 30809
Manufacturer: Dr. Nature
3,000 din

Постојат повеќе од 300 видови  алое, но Aloe Vera Barbadensis ги има најдобрите лековити својства, поради што е познато и уште како „Чудо на природата”. Најскапоцениот дел од растението за лековити и здравствени цели е гелот, кој што се наоѓа во срцевината на листот. Гелот е најчистата форма на „алое” и има најмногу блиски својства како оние на живото растение.

Состав: Гел од срцевината на листот на Aloe Vera Barbadensis – 98%.

Dr.Nature го препорачува за: пад на имунолошкиот систем, алергии, егземи, дерматити, акни, херпес симплекс, стомачни проблеми, дијабетис, атеросклероза, замор, проблематична кожа, зголемен холестерол, рани, контузии, болки во мускулите и тетивите, воспаленија на дишните патишта, болки и шум во ушите, хемороиди, бактериски и вирусни инфекции.

Дејство: Гелот од алое вера е моќен извор на: аминокиселини (вклучително и 8 незаменливи), витамини (А, В1, В2, В6, В12, С и Е, фолна киселина и никотинамид), микро и макроелементи (калциум, натриум, железо, калиум, хром, магнезиум, манган, мед и цинк). Има докажано имуномодулирачко, антиоксидантно, антивоспалително, антиалергено, антибактериско, смирувачко, регенеративно и антитуморно дејство. Ги подобрува дигестивниот  и уринарниот систем. Влијае позитивно на подвижноста на зглобовите и мускулите.

Алое вера гелот е особено пријатен за  луѓе со различни кожни проблеми. Тој откако ќе се  апсорбира во кожата, ги  стимулира фибробластните клетки и нивната брза регенерација. Тоа се клетките, кои што произведуваат колаген и еластин во кожата, така што се добива одличен подмладувачки и заздравувачки ефект. Кожата се хидратира и затегнува.

Начин на употреба: Од 1 до 3 пати дневно пред јадење по 30 ml (околу 2 супени лажици или 1 мерилно капаче).

Бодови: 8.6